kolekcja jesień 2024 - ŚWIAT KOSZUL

Wąskie - śledzie

  • promocja
  • promocja
  • promocja

Krawaty  śledzie - pozornie niewielki drobiazg, ale mający w rzeczywistości znaczący wpływ na estetykę męskiego wizerunku, to wręcz niezbędna ozdoba każdego męskiego stroju, która jest odpowiedzią na potrzeby mężczyzn podążających za najnowszymi trendami mody. Jeżeli chodzi o szerokość krawata, to ulega ona zmianie co jakiś czas. To głównie trendy obowiązujące w danym okresie w świecie mody, mówią nam co jest najbardziej na topie, abyśmy tworząc swoją stylizację wyglądali stylowo i nowocześnie. Za najbardziej uniwersalne uchodzą krawaty klasyczne-szerokie, które mają w najszerszym miejscu u dołu około ośmiu centymetrów, ale nie brakuje również zwolenników krawatów węższych-śledzi, których grono z roku na rok się poszerza.

Krawat wąski - śledź, aby mógł być nazwany tym mianem, powinien mieć u dołu nie więcej niż sześć centymetrów szerokości. Są jednak też bardzo wąskie śledzie, mające zaledwie 2,5 centymetra szerokości i swoim wyglądem przypominają raczej pionowy pasek, zakończony trójkątnie u dołu. Według większości mężczyzn, taki bardzo wąski krawat to mało imponująca propozycja, odnajdująca się raczej w świecie nastolatków, niż poważnych gentlemanów, więc większość Panów wybiera do tworzenia swoich stylizacji śledzie te nieco szersze, które swoim wyglądem nie przypominają paska. Jeżeli chodzi o wzornictwo na "śledziu", to jest ono poniekąd ograniczone, a to ze względu na to, iż na tak małej powierzchni niektóre desenie czy tez wzory, po prostu się nie sprawdzają, dlatego też na większości tego typu krawatów, najczęściej pojawiają się paski lub bardzo drobne wzory, albo są po prostu bez wzorów- gładkie. Gładkie śledzie dają bezsprzecznie Panom nieograniczone pole do popisu. Różnorodne kolory materiałów sprawiają, że będą idealnie współgrały z różnymi modelami i rodzajami koszul, pozwalając jednocześnie każdemu mężczyźnie tworzyć swój indywidualny, własny styl. Różne odcienie brązów, beżów, różu, kolorów niebieskiego, granatów, szarości, czerni, pomarańczy i tym podobnych sprawiają,że są ciekawą propozycją dla mężczyzn zarówno przebojowych i odważnych, jak też dla Panów preferujących mniej odważne, spokojne stylizacje. Praktycznie każdy kolor krawata możemy założyć do garnituru czarnego czy też szarego, natomiast z garniturem granatowym nie będzie nigdy dobrze wyglądał krawat fioletowy, pomarańczowy czy żółty, a garnitur brązowy i beżowy nie będzie dobrze się prezentował z krawatami różowymi, niebieskimi czy fioletowymi. Warto wspomnieć również o zestawianiach kontrastowych - ciemny garnitur, ciemny krawat, jasna koszula, które zawsze wyglądają dobrze, nadając każdemu mężczyźnie wdzięku, stylu, szyku i elegancji. Jeśli zdecydujemy się na zestawienie wszystkich części garderoby w jednym kolorze i bardzo podobnym odcieniu, musimy pamiętać, że taki strój pasuje bardziej na okazje nieoficjalne i może być źle odebrany na spotkaniu biznesowym czy też ślubie.

Krawaty wąskie - śledzie były już tak naprawdę rozpowszechnione w latach dwudziestych w XX wieku, a to ze względu na deficyt materiałów i ograniczenia produkcyjne w tamtych czasach. Również w tym okresie klasa robotnicza i studenci nosili dziergane, wąskie knity - odpowiedniki śledzi. Kolejne lata popularności śledzi, to druga połowa lat pięćdziesiątych, trwająca praktycznie całą dekadę, aż do lat sześćdziesiątych. Na początku zwężenie krawatów w USA wiązało się w głównej mierze z nieciekawymi nastrojami społecznymi, które wynikały z trwającej wojny koreańskiej i zimnej wojny, jednak to głównie strefa rozrywki w pewnym sensie wypromowała krawaty wąskie, bo to dzięki takim ikonom jak Elvis Presley, Beatlesi czy nawet grupa Rat Pack, śledzie stały się przebojowe, wszechobecne i po prostu modne.


Kolejny arcymistrzowski powrót śledzia nastąpił w latach osiemdziesiątych, chociaż nie był to już tak spektakularny powrót jak w latach sześćdziesiątych. Był to trend, który tak jak wcześniej czerpał swą popularność z filmu i muzyki, jednak był krótki i sezonowy. Również w późniejszych latach śledź nie zrobił furory, aż do początku nowego tysiąclecia, gdzie głównym inicjatorem przebudzenia śledzi, odrodzenia był projektant Hedi Slimane. Zaprezentował on w Paryżu w 2000 roku kolekcję „Black tie” , gdzie zarówno garderoba, jak i krawaty były mocno wyszczuplone i to też przyczyniło się w głównej mierze do tego, że śledzie pojawiły się na wybiegach u Dolce & Gabbany, Prady, Diora i wielu innych. W ostatnim dziesięcioleciu krawaty wąskie śledzie znalazły uznanie nie tylko wśród celebrytów ze świata kina, muzyki, sportu, gdzie bardzo często możemy je zauważyć na szyi Josepha Gordona Levitta czy Davida Beckhama, ale są również promowane przez wielkie domy mody.

Pisząc o wąskich krawatach męskich - śledziach, warto nadmienić, iż wybierając tego typu krawat, trzeba zadbać o to, aby idealnie współgrał z resztą garderoby. Bardzo ważne jest aby wyłogi marynarki i kołnierzyk koszuli, były również wyszczuplone, bowiem wizualnie wszystkie te elementy znajdują się bardzo blisko siebie, przez co widoczna będzie każda niespójność. Passe będzie wyglądała marynarka z szerokimi klapami, do której założymy wąziutki krawat, biegnący wzdłuż niej. W większości przypadków uznaje się, że najwłaściwszym zestawieniem z krawatem wąskim będą ubrania slim fit.

Nieodłączny element stroju męskiego jakim jest krawat męski śledź, sprawdzi się w różnych stylizacjach, zarówno tych formalnych, jak też mniej formalnych wyjściach imprezowo - klubowych czy też spotkaniach rodzinnych i na pewno zadowoli nie jednego wymagającego konesera mody. Im krawat bardziej stonowany i ciemniejszy, tym jest bardziej elegancki i formalny, a kolory intensywne, jaskrawe obniżają formalność krawata i powagę całej stylizacji, a zarazem są doskonałą propozycją dla Panów odważnych o silnej osobowości i charakterze, którzy nie boją się wyjść ponad standardy i pokazać własne "ja".

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Realizacja: N4K.eu
Sklep internetowy Shoper Premium